Dławica piersiowa – objawy i leczenie


Czym jest dławica piersiowa?

Dławica piersiowa to choroba wywołana niedokrwieniem mięśnia serca. Najczęściej chorują na nią osoby po 40 roku życia – szczególnie mężczyźni; kobiety równie często chorują po 65 roku życia. Zwiększone ryzyko zachorowania wynika z: nadciśnienia tętniczego, palenia papierosów, cukrzycy, podwyższonego cholesterolu, występowania dławicy u członków rodziny.

Objawy dławicy piersiowej

Do głównego objawy dławicy piersiowej zalicza się ból w klatce w czasie wykonywania wysiłku, np. podczas wchodzenia po schodach, czy szybkiego chodzenia. Ból w klatce piersiowej ustępuje po kilku minutach, w czasie odpoczynku po wysiłku lub po użyciu nitrogliceryny. Taki ból jest widoczny w czasie spożywania posiłków, przy nagłej zmianie temperatury otoczenia, zmianie pogody, przy stresowych sytuacjach. Ból ma charakter rozcierający, tępy, rozrywający, duszący, ściskający, palący lub rwący pl.wikipedia.org. Zlokalizowany jest za mostkiem bądź po lewej stronie klatki piersiowej.

Ból jest w stanie promieniować do ramienia, dłoni, łokcia, lewego barku, gardła, pleców. Innym objawem jest duszność, czyli skrócony oddech lub uczucie ciężaru na klatce piersiowej. Czasami symptomy dławicy piersiowej posiadają nietypowy charakter i trudno je rozpoznać.

man feeling ache and pain

Zapobieganie dławicy

Jeśli bóle utrzymują się przez dłuższy czas, pojawiają się nawet w spoczynku, wieczorem, stanowi to niepokojący sygnał przedzawałowy. Należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej. Zapobiegniemy temu wcześnie rozpoznając chorobę i podejmując właściwe leczenie oraz zdrowy styl życia.

Każdy powinien pamiętać o okresowych badaniach poziomu cholesterolu, cukru i innych tłuszczy https://pl.wikipedia.org/wiki/Czynniki_ryzyka_sercowo-naczyniowego. Warto regularnie badać ciśnienie tętnicze krwi. Podczas leczenia dławicy piersiowej istotna jest całkowita zmiana stylu życia. Polega na prawidłowym odżywianiu się, utrzymując wagę ciała w prawidłowych proporcjach. Należy odrzucić palenie papierosów. Dodatkowo leczenie opiera się na zwalczeniu współistniejących chorób, na przykład: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, podwyższego cholesterolu. Warto zapewnić sobie pewien wysiłek fizyczny, który został zalecony przez lekarza.

Warto pamiętać!

  • Dławica piersiowa to przewlekła choroba wymagająca stałej kontroli i leczenia pl.wikipedia.org. Nie dopuszcza się zaprzestania przyjmowanych leków, nawet w czasie polepszenia się samopoczucia chorego.
  • Rodzaj leków, ilość i dawki często legają zmianie. Mają one na celu wyznaczenie przez lekarza jak najskuteczniejszego leku dla pacjenta. Umożliwi to uzyskanie odpowiedniego stanu zdrowia chorego.
  • Ważny przy leczeniu dławicy piersiowej jest wysiłek fizyczny, z którego nie należy rezygnować. Natomiast jego rodzaj i intensywność powinna być dostosowana przez lekarza.
  • Chory na dławicę muszą ograniczać ilośc wypijanych płynów i spożywanej soli kuchennej.

Rate this post