Escapelle – znana antykoncpecja po stosunku


Escapelle to znana tabletka, która zapobiega nieplanowanej ciąży po niezabezpieczonym stosunku. Nic dziwnego, że nazywana jest „awaryjną” – działa do 72h po odbytym stosunku i jej skuteczność sięga 95% jeżeli zostanie zażyta w ciągu 24h (im wcześniej zażyta, tym większa skuteczność).

Pewnie zastanawiacie się jak działa. Otóż w czasie cyklu miesiączkowego komórka jajowa jest uwalniana z jajników. Wtenczas jajnik produkuje progesteron – żeński hormon, któryprzeciwdziała uwalnianiu kolejnych komórek jajowych. Levonorgestrel – główny składnik tabletek Escapelle, produkuje wysoki poziom syntetycznego progesteronu i tym samym oszukuje ciało, że owulacja miała już miejsce. Wytwarzanie tego hormonu zapobiega więc oswobodzeniu komórek jajowych z jajników.

Levonorgestrel również zagęszcza naturalnie wytwarzany śluz w macicy, co utrudnia dotarcie nasienia do macicy. Im mniejsza szansa na przetrwanie spermy w  pochwie i przedostanie się jej do macicy, tym mniej możliwe  jest zapłodnienie komórki jajowej.

Jeszcze do niedawna Escapelle nie był swobodnie dostępny. Jednak dzisiaj możliwy jest jego zakup poprzez internet (wraz z konsultacją lekarską) lub można prosić o tę tabletkę każdego lekarza internistę.

Pigułka po stosunku  może być zażyta w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego.Trzeba zażyć jedną tabletkę i popić wodą, jak najwcześniej po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia.

Jeżeli przyjmujesz określone tabletki antykoncepcyjne, należy kontynuować ich dotychczasowe stosowanie, albowiem antykoncepcja awaryjna może zostać zastosowana tylko raz a czasie jednego cyklu menstruacyjnego. W tym okresie zaleca się też używanie takich środków antykoncepcyjnych jak prezerwatywy, co pozwoli zabezpieczyć się przed ciążą aż do rozpoczęcia kolejnego cyklu.

Rate this post