Palenie cygara


Palenie cygara różni się od palenia papierosów w takim samym stopniu jak na przykład malowanie obrazu od malowania płotu. I nie chodzi tu tylko o proste różnice w poszczególnych czynnościach – zapalaniu, wciąganiu dymu, gaszeniu i tak dalej. Podstawowa różnica polega na tym, że palenie cygara jest dla każdego aficionado ustalonym rytuałem, który pochłania go w całości, a palenie papierosa to po prostu mechaniczna czynność wykonywana niejako „przy okazji”. Można by w tym miejscu wymienić całą masę innych różnic, ale nie ma chyba sensu zajmować się paleniem papierosów, które jest podobne do zjedzenia w pośpiechu paczki czipsów. Lepiej skupmy się na paleniu cygara, które można porównać – pozostając przy kulinarnej analogii – do wyśmienitego posiłku varicobooster cena.

Dlaczego pali się cygary?

Skąd zatem wziął się sam zwyczaj, tak obecnie popularny i zyskujący coraz więcej zwolenników? Pierwsze wzmianki o cygarach pojawiają się w kronikach Kolumba. Jego wyprawa natknęła się na Indian palących liście tytoniu – używki nieznanej ówczesnym Europejczykom. Tytoń – podobnie jak inne odkrycia Nowego Świata – trafił wkrótce do Europy, a zwyczaj jego palenia stał się bardzo popularny w Hiszpanii, a następnie Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Cygara palili przede wszystkim dżentelmeni i już wtedy były one uważane za luksusową używkę. Sama czynność zaczęła z biegiem czasu obrastać rytuałami, które są kultywowane również dziś.

Przetrwał także zwyczaj palenia cygar w towarzystwie i traktowania tej czynności jako formy relaksu. Obecnie do grona miłośników błękitnego dymu dołączają również panie, które doceniają zarówno smak doskonałych cygar, jak i bogatą tradycję związaną z paleniem. W ostatnich latach wzrasta sukcesywnie ilość aficionados i powstaje coraz więcej klubów i miejsc zrzeszających miłośników. Paląc cygara poznają oni nie tylko bogatą tradycję i ciekawe smaki, ale wykorzystują spędzony wspólnie czas na relaks, rozmowę i wymianę poglądów. We współczesnym, zabieganym świecie palenie cygara jest jedną z ostatnich rzeczy, której ludzie bez wahania poświęcają swój czas i co więcej – robią to z prawdziwą przyjemnością. Niewiele jest bowiem rzeczy tak przyjemnych jak chwile spędzone w wygodnym fotelu ze znakomitym kubańskim cygarem w jednym ręku i szklaneczką doskonałego trunku w drugim.

Rate this post